26th Two-Way Torture Test


Saturday May 27, 2006


9:00 AM



13.1 Miles, Chena Ridge Loop

2-PERSON TEAMS: each person runs opposite direction around Chena Ridge from the Pump House Restaurant



O/C & rain early; mostly sunny late 48 - 55 F NE Wind Wet & dry



Sunrise: Total Possible Daylight:

20 hours 01 min 27 sec

Gain: 6 min 38 sec
3:48 AM
Sunset:
11:49 PM










TWO-WAY TEST TORTURES TROTTERS


Fifty six of Fairbanks' toughest runners finished the Two Way Torture Test on Saturday morning. Formed into 28 men's, woman's and mixed teams, these stalwart runners, ran the tortuous loop course in opposite directions from their teammate. The demanding, irksome, onerous, strenuous, taxing, and unyielding course was mastered, subdued, surmounted, triumphed over and vanquished by all who attempted it. No deaths were reported this year.

Winning the men's division was "Team Crush", consisting of Dr. Ted Wu and George Aquiar, with a total time of 3:01:33.

Winning the women's division was "Chena Small Tracks", consisting of Liz Little and Lael Rogan, with a total time of 3:20:54.

Winning the mixed division was "AARP, Ageless Alaskan Running People", consisting of Jane Lanford and Steve Bainbridge, with a total time of 3:13:19.


Wayde Leder





Team Results: Men's | Women's | Mixed









Men's Teams


 1.  Team Crush              3:01:33
       Ted Wu 1:25:22 & George Aquiar 1:36:11
 2.  7100632                 3:07:08
       Kevin Brinegar 1:17:02 & Keith Richard 1:50:06
 3.  JD's                    3:10:33
       Jim Decur 1:33:38 & David Leonard 1:36:55
 4.  R & R                   3:13:04
       Matt Larson 1:35:07 & Matt Glover 1:37:57
 5.  Misfits                 3:22:20
       Howard Hanson 1:42:22 & Greg Torres 1:39:58
 6.  Rocky and Bullwinkle    3:28:06
       David Szumigala 1:48:00 & Ed Debevel 1:40:06
 7.  Hookers                 3:33:59
       Pete Hjellen 1:57:08 & Jon Guinn 1:36:51
 8.  Slow Runners on Road    3:39:44
       Bob Vitale 1:45:34 & Bernardo Hernandez 1:54:10
 9.  Walton's Warriors       3:44:28
       John Brunsburg 1:45:58 & Ken Walton 1:58:30 
10.  Focus                   3:44:58
       Eric Jensen 2:07:06 & Nick Wingfield 1:37:52
11.  Turkey Trotters         4:22:18
       Bob Eley 2:22:03 & Tom Liebscher 2:00:15
12.  OH NO                   4:36:20
       Jerry Lipka 2:16:59 & Tim Doran 2:19:21









Women's Teams



 1.  Chena Small Tracks      3:20:54
       Liz Little 1:39:30 & Lael Rogan 1:41:24
 2.  Team Trailbreaker       3:28:34
       Molly Yazwinski 1:37:52 & Audrey Taylor 1:50:42
 3.  Wandering Women         3:44:45
       Beverly Weis 1:54:18 & Marcia Martin 1:50:27
 4.  Girls Who Run with Dogs 3:54:06
       Sandra Kimbrell 1:55:16 & K Nordseth 1:58:50
 5.  Mugsy and Bugsy         3:57:40
       Margot Edmiston 2:07:46 & Michelle Sanderson 1:49:54
 6.  Running Out of Time     4:14:40
       Monte Jordan 2:09:15 & Jane Parrish 2:05:25
 7.  NHL Rejects             4:15:52
       Kyndall Hildebrandt 2:13:10 & Mary Ann Ward 2:02:42





Mixed Teams


 1.  AARP: Ageless Alaskan Running People   3:13:19
       Jane Lanford 1:38:51 & Steve Bainbridge 1:34:28
 2.  Team Finstad            3:16:48
       Greg Finstad 1:33:22 & Krynn Finstad 1:43:26
 3.  Team AKANG              3:17:35
       Paulette Goodwin 1:49:11 & Jason DeHeus 1:28:24
 4.  Random Torture          3:20:18
       Roy Strandberg 1:26:54 & Angela Strommer 1:53:24
 5.  Kiwis                   3:23:16
       Lisa Phelan 1:45:04 & Daniel Pringle 1:38:12
 6.  2 Kan Doo               3:44:02
       Gina Brown 1:58:15 & Andy Brown 1:45:47
 7.  Pop Dee                 3:49:07
       Bill Cobb 2:08:26 & Dee Daniels 1:40:41
 8.  Running with Scissors   3:52:48
       Renee Parsley 2:00:57 & Terry Miller 1:51:51
 9.  We Can Do - Duo         4:18:40
       Kathy Campbell 1:59:15 & George Berry 2:19:25








Photos courtesy of Dave Cowee




Return to Top | 2006 Results Calendar
Current Race Calendar
RCN DIRECTORY PAGE



© Running Club North, 2006