7th Race Against Racism

5K & 10K

Sunday June 6, 2004

2 PM

J.P. Jones (Southside) Community Center

Flat, winding courses on neighborhood streets



Clear & sunny 80-85° F Light breezes Dry and very hot!
Sunset: 12:20 AM Sunrise: 3:20 AM
21 hours 00 minutes of possible sunshine - Gain: 5 min 58 sec




Men's 10K | Men's 5K | Boy's 5K
Women's 10K | Women's 5K | Girl's 5K






Men's 10K Results


 1. James Harper            44:54
 2. David Frey              45:14
 3. Richard Hageman         52:08
 4. Leonard Brasbet         54:54
 5. Thaddeus Johnson      1:11:50
 6. Keith Bunyan          1:14:03
 7. Alden Ahtuangaruak    1:38:08





Men's 5K Results


 1. John Lyle               18:30
 2. Adam Fisher             19:52
 3. Mark Ross               19:59
 4. Warren Taylor           20:52
 5. Richard Boone           20:59
 6. David Leonard           21:17
 7. Arnold Chingliak        24:20
 8. Alan Lipka              24:40
 9. Charlie Titus           25:00
10. Jerry Lipka             26:43 (proud to be the oldest runner at 59)

11. Teddy Thorstad          27:45
12. Brent Rochenberger      28:15
13. Mark Caldwell           28:14
14. Mehrdad Nadem           29:27
15. Michael Moe             30:08
16. J. Alan MacFarlane      33:10
17. Terry James             40:10
18. Scott Kawasaki          50:12
19. Mike Emers              54:35
20. Paul Smith              58:27 (from New Brunswick, Canada)

21. Carl Horn             1:05:00





Women's 10K Results


 1. Loretta Lolnitz       1:22:50
 2. Patty Woody           1:38:28





Women's 5K Results


 1. Kelsey Leonard          21:15
 2. Lalida Crawford         25:35
 3. Carol Kleckner          25:38
 4. Larie Leonard           26:13
 5. Carole Bilodeau         34:00
 6. Rachael Rodenberger     39:27
 7. Anne-Marie Compton      42:53
 8. Marlene McDermott       43:18
 9. Jody Davis              45:51
10. Jennifer Schmidt        45:52

11. Wendy Dominique         47:45
12. Janet Schichnes         51:15
13. Lea Schuldiner          51:20
14. Melodee Faith Morris    52:05
15. Wendy Duran             52:06
16. Linda Kinn              52:53
17. Robin Benjamin          52:53
18. Joan Horning            54:35
19. Tim Horn              1:05:00
20. Rosemary Froese       1:14:58





Boys


 1. (tie) William Horn      28:14
          Olivier Duguay    28:14
 3. Noah Boone            1:05:00




Girls


 1. Crystal Pitney          21:00
 2. Ingrid Schmidt          30:35
 3. Lily Walton             30:35
 4. Cathrerine Anne Duguay  41:26
 5. Natalie Emers           54:35
 6. Amara Froese          1:14:58




Photos and editing courtesy of JFM Videos




Return to Top | 2004 Results Calendar
Current Race Calendar
RCN DIRECTORY PAGE



© Running Club North, 2004