4th Race Against Racism

5K

Sunday June 10, 2001

3 PM

Southside Community Center

Flat, winding course on neighborhood streets


Clear & sunny +75°F Light Breeze Dry


Sunset: Total Possible Daylight:

21 hours 23 minutes

Gain: +4 minutes
12:33 AM
Sunrise:
3:10 AM




This race was dedicated to the memory of Robert Hickerson



Men's Division | Women's Division | Boys under 15 | Girls under 15



The Leaders, in the first mile





1st Place - Jean LaCroix, 2nd Place - Joe Trubacz

3rd Place - Daniel Walker




Men's Results


 1.     Jean LaCroix          17 min 7 sec

 2.     Joe Trubacz           17 min 11 sec

 3.     Daniel Walker         17 min 55 sec

 4.     Dan Walker            18 min 47 sec

 5.     Bob Wheeler           22 min 58 sec

 6.     Tim Doran             23 min 38 sec

 7.     Erin Lillie           23 min 39 sec

 8.     Chris Simon           24 min 9 sec

 9.     Chris Martin          24 min 11 sec

10.     Jim Hoppenworth       25 min 21 sec


11.     Vince Freiburger      26 min 11 sec

12.     Steve Fortelny        27 min 3 sec

13.     Zoso Cared            38 min 12 sec

14.     Mark Ross             38 min 41 sec

15.     Dean Fedorchuk        57 min 45 sec

 


Women's Results


 1.      Kelsey Leonard        22 min 46 sec

 2.      Hilary Fletcher       23 min 4 sec

 3.      Mary Matthews         30 min 27 sec

 4.      Michele Foley         30 min 45 sec

 5.      Laurie Leonard        30 min 45 sec

 6.      Heidi Trubacz         30 min 48 sec

 7.      Letha Simon           46 min 44 sec

 8.      Maria Oldman          47 min 57 sec

 9.      Donna Pitka           49 min 0 sec

10.      Debbie Dayton         49 min 4 sec


11.      Annette Freiburger    49 min 9 sec

12.      Ann Cunningham        49 min 23 sec

13.      Karen Walker          49 min 53 sec

14.      Dorothy Snelling      50 min 14 sec

15.      Dawn Martin           50 min 25 sec

16.(tie) Carol Norton          52 min 27 sec

16.(tie) Renee Patten          52 min 27 sec

18.      Patricia Lillie       52 min 27 sec

19.      Stacy Seibert         52 min 27 sec

20.      Deon MacMillan        57 min 34 sec


21.      Dana Fedorchuk        57 min 4 sec

22.      Pamela Bradley        58 min 59 sec

23.      Shirley Gordon        58 min 59 sec

24.      Bella Jean Savino     58 min 59 sec





Boys under 15


1.     Ryan Holzmueller       21 min 10 sec

2.     Aaron Avery            39 min 34 sec

3.     Nels Smith             39 min 48 sec

4.     Coy Hamilton           39 min 53 sec

5.     Randy Simon            46 min 43 sec

6.     Christian Oldman       48 min 57 sec


Girls under 15


1.      Sigourney Walker      39 min 13 sec

2.      Chanda Simon          39 min 48 sec

3.      Chanel Simon          46 min 58 sec

4.      Charise Beatus        47 min 42 sec

5.      Shoshanna Oldman      47 min 54 sec

6.      Ashley Snelling       53 min 7 sec

7.      Taryn McMillan        57 min 25 sec




Photos and photo editing are courtesy of JFM Videos.



Return to Top | 2001 Results Calendar
Current Race Calendar
RCN DIRECTORY PAGE



© Running Club North, 2001