Tanana Valley Bar Assn. & Running Club North

Res Judicata - Law Days Run

10 K, 2 Mile, & Briefcase Relay

Saturday May 1, 1999

10 AM

State Courthouse

Flat, paved, out & back, via Chena River Bike Paths


Snow 32° F Light breeze Wet Pavement


Sunrise: Total Daylight:

17 hours 01 minutes
5:19 AM
Sunset:
10:20 PM




10 K Results | 2 Mile Results | Brief Case Race Results






10 K Results


Men

 1. Mike Kramer               36:58
 2. Stuart Paul Grant         37:34
 3. John Oliveri              37:40
 4. Ken Zaklukiewicz          37:45
 5. Chuck Platt               37:53
 6. David Leonard             39:40
 7. Cheetah Thompson          39:48
 8. Mark Ross                 41:04
 9. John Hoch                 43:02
10. Jason Jordet              44:28

11. Blake Brewer	      44:28
12. Cameron Leonard           45:16
13. Walt Tape                 46:08
14. Lawrence Moses            46:18
15. Steve Flore               46:34
16. Dave Throop               48:07
17. George Carr               48:11
18. Bob Wheeler               48:21
19. Dennis Quinn              50:19
20. Ronnie Smith              50:23

21. Gary Pohl                 50:48
22. Andy Sterns               50:49
23. Dave Mobraten             51:23
24. Chuck Pengilly            51:50
25. Bradley Sullivan          52:23
26. Corky Dow                 53:05
27. Douglas Carlo             54:10
28. Paul Ewers                54:10
29. Richard Postma            56:55
30. Rolin Dow                 60:10

31. Glen Hackney              61:38
32. Bill Hildebrandt          61:40


Women

 1. Tina Devine               39:43
 2. Michelle Mitchell         39:55
 3. Dorli McWayne             43:45
 4. Kim Simpson               47:58
 5. Sharon Isaacson           52:14
 6. Kathy Merritt             53:14
 7. Jamie Callahan            55:29
 8. Dorothy Throop            56:17
 9. Leslie Dixon              56:55



2 Mile Results


Women

 1. Jeanette Johnson          17:09
 2. Jennifer Lynch            20:32
 3. Maggie Callahan           22:11
 4. Molly Callahan            23:26
 5. Jennifer Bell             23:49
 6. Erica Richardson          23:50
 7. Kathryn Groseclose        28:51
 8. Barbara Schuhmann         28:51
 9. Roxanne Siebels           32:23
10. Jane Groseclose           33:48


Men

 1. Paul Eaglin               17:43
 2. Joe Skinner               21:54
 3. Daniel Callahan           23:26
 4. Nic Covelle               31:46
 5. Ken Covelle               31:47


Briefcase Relay Results


1. John Nowacyzk & Charles Pritchard Jr                14:27
2. Karen Carlisle & Susan Wuorinen                     17:38





Photos and photo editing courtesy of JFM Videos.



Return to Top | 1999 Results Calendar
Race Calendar
RCN DIRECTORY PAGE



© Running Club North, 1999