Tanana Valley Bar Assn. & Running Club North

Res Judicata - Law Days Run

10 K, 2 Mile, & Late for Deadline Briefcase Relay

Saturday April 26, 1997

10 AM

State Courthouse

Flat, paved, out & back, via Chena River Bike Paths


Mostly Cloudy 40 - 50° F Mostly calm Dry Pavement


Sunrise: Total Daylight:

16 hours 30 minutes
5:35 AM
Sunset:
10:05 PM



10 K Results | 2 Mile Results | 10 K Wheelchair Results



They're Back !!


Chasing the ambulance
Behind Alaskaland


When the siren started wailing, 132 runners briefly sought counsel, and then took off sprinting, chasing that ambulance north on Barnette towards the river. Runners in the Briefcase Relay Division, who were dressed in coat and tie and toting their 5 # briefcases, were given a head start to try and catch that ambulance. In the 10K race, Mike Kramer, 34:00, finished nearly a minute and a half ahead of Brent Peterson, 35:27, in the Men's Division, while Michelle Mitchell, 40:11, continued her win streak with a closer win over Tina Devine, 40:47, in the Woman's Division. Larry Coutermarsh, 41:07, won the Wheelchair Division. In the 2-mile race, Ian Smith and Anders Gillis both clocked in at 13:12, and Adele Mery led the women with a 16:23. Complete results were not available for the Briefcase Relay Division.



10 K Results


1. Mike Kramer 34:00
2. Brent Peterson 35:27
3. Joe Trubacz 36:17
4. Scott McCrea 37:23
5. John Stahl 39:40
6. Dave Covey 39:56
7. Ken Leary 40:46
8. Ron Johnson 40:54
9. Andy Bourke 40:55
10. Tim Surber 41:17
11. Pat Kalen 42:18
12. Dave Frey 42:53
13. Wade Binkley 42:56
14. Gary Ridgeway 43:20
15. Steve McNutt 43:31
16. Cameron Leonard 44:20
17. Keith Pollack 44:58
18. Jacob Czekanski 45:18
19. Charlie Titus 45:28
20. Bob Groseclose 45:51
21. Dennius Mcdonnell 46:10
22. Bob Wheeleer 46:26
23. Larry Bright 47:04
24. Dean Armstrong 47:12
25. Adam Dille 47:15
26. Paul Schneider 47:23
27. Mark Haas 47:41
28. Gary Hopkins 47:45
29. Leo Woster 48:02
30. Joe Niebauer 48:07
31. Dave Cammack 48:09
32. Ron Smith 48:28
33. Gary Pohl 48:29
34. Arthur Jolly 48:33
35. Robert Toporowski 48:49
36. Eric Mohrmann 49:00
37. John Palmer 49:03
38. Mark Wood 49:04
39. Craig Smith 49:11
40. David Throop 49:17
41. Keith Kimbrell 49:21
42. Bruce Osborne 49:28
43. Ed Rouleau 49:44
44. Tom Early 49:47
45. Vince Freiburger 50:32
46. Dave Mobraten 50:39
47. Terry Matthews 50:44
48. Charles Easau 51:20
49. Myron Chermushin 52:37
50. Gary Embick 52:42
51. William Schendel 52:58
52. Bob Hildebrandt 53:39
53. Monte Plumlee 53:54
54. Tom Bole 54:06
55. Joe Murphey 55:58
56. (tie) Ryan Rigo 56:32
56. (tie) Jeff Rigo 56:32
56. (tie) Paul Ewers 56:32
59. Glen Hackney 57:50
60. Jerry Flodin 1:04:46
61. Byran Phillips 1:06:04
62. Paul Reynolds 1:17:53
1. Michelle Mitchell 40:11
2. Tina Devine 40:47
3. Karin Gillis 43:44
4. Dorli McWayne 44:27
5. Sharon Baker 44:45
6. (tie) Lin Gale 45:59
6. (tie) Lynn Hoffman 45:59
8. Kathleen Edic 48:05
9. (tie) Lyn Gilbert-Gard 48:19
9. (tie) Sharon Young 48:19
11. Kathy Betters 48:57
12. Sandy Stahl 49:41
13. Jamie Callahan 51:48
14. Paulette Kosinski 51:53
15. Carol Kleckner 52:31
16. Connie Fossum 53:12
17. (tie) Karla Taylor-Welch 53:22
17. (tie) Janet Renfrew 53:22
19. Janet Roberts 54:23
20. Denise Brown 56:22
21. Margaret Swift 58:23
22. Kathy Kemmerer 1:00:50
23. Christie Dille 1:03:19
24. Kathryn Phillips 1:06:03
25. Holly Stewart 1:43:08


Late for Court

Bagpipes at the Mile 1 turnaround

Briefcase 2 Mile Results


1. (tie) Ian Smith 13:12
1. (tie) Anders Gillis 13:12
3. Ron Smith 14:00
4. Colin Smith 15:07
5. Cole Stapp 15:21
6. Richard Brannon 16:20
7. Kile Bole 16:30
8. Robert Marcotte 16:34
9. Daniel Baker 16:37
10. Gary Stapp 17:59
11. Kalel Lord 19:44
12. John Richard 22:25
13. Jim Marcotte 22:31
14. Cody Welch 22:49
15. Tikaan Galbreth 27:13
16. Alex Krize 27:17
17. Colin Taylor 28:00
18. Michael Coletta 29:01
19. Nick Codell 30:48
20. Ken Codell 32:26
21. Frankie Coletta 32:30
1. Adele Mery 16:23
2. Christina Gillis 16:31
3. Elizabeth Wallace 16:33
4. Davya Baker 16:36
5. Shannon Stapp 17:59
6. Cindie Matthews 18:15
7. Gina Agy 19:08
8. Vilma Shuttleworth 20:54
9. (tie) Laegan Bole 23:45
9. (tie) Cindy Bole 23:45
11. Kaitlin Welch 24:19
12. Bridget Taylor 24:51
13. Julia Covell 29:05
14. Jackie Coletta 30:09
15. Jane Athens 30:10
16. Susan Lee 30:11
17. (tie) Kara Welch 33:44
17. (tie) Suzanne Olson 33:44
19. Niesje Steinkruger 34:00
20. Dorris Gillian 38:59
21. (tie) Jane Groseclose 41:48
21. (tie) Kathryn Groseclose 41:48
23. Barbara Schuhmann 41:49


10 K Wheelchair Results


Pumping hard at Mile 2

1. Larry Coutermarsh 41:07




Mike Kramer after 4 miles
Brent Peterson with Mike in sight


Joe Trubacz has eyes on Brent
Scott McCrea concentrating on Joe


Michelle Mitchell chasing Dave Covey




Photos and photo editing courtesy of JFM Videos.



Return to Top | 1997 Results Calendar
Race Calendar
RCN DIRECTORY PAGE



© Running Club North, 1997