6th Race Against Racism

5K & 10K

Sunday June 8, 2003

2 PM

Southside Community Center

Flat, winding courses on neighborhood streets




Men's 10K | Men's 5K | Boys under 15 - 5K
Women's 10K | Women's 5K | Girls under 15 - 5K




Men's 10K Results


 1. Marcus Dammeyer of Kalskag   35:45
 2. John Heimerl                 36:38
 3. Matthew Mapes                39:29
 4. Kurt Carlson                 45:01



Men's 5K Results


 
 1. Scott McCrea         18:45
 2. Pieter deHart        20:04
 3. David Leonard        20:29
 4. Jureau Irvine        21:31
 5. Bob Wheeler          24:36
 6. Vince Freiburger     25:11
 7. Teddy Thorstad       25:12
 8. Christopher Simon    26:20
 9. David McDowell       26:56
10. Tim Doran            27:49

11. Warren Taylor        29:08
12. Ismael Rodriguez     32:48
13. Michael Moe          33:10
14. Larry Halstrom       39:35
15. Trevor White         47:36
16. Jerry Sam            53:33
17. Donald Warble        57:56
18. Don Luedtke        1:01:30
19. Jim Hoppenworth    1:25:05


Women's 10K Results


 1. Stephanie Noel Johnson      46:52
 2. Alli Kassop                 51:44
 3. (tie) Pamela Harris       1:51:00
          Christine Ab        1:51:00



Women's 5K Results


 1. Jane LeBlond                   18:14   (First Place overall) 
 2. Kelsey Leonard                 22:44
 3. Ginny McDowell                 27:06
 4. (tie) Laurie Leonard           27:34
          Donna Knutson            27:34
 6. Nitaya Notkin                  29:09
 7. Susan Carl                     30:58
 8. Jennifer Mapes                 33:19
 9. Rosalynda Uy                   34:35
10. Brenda Schmidt                 34:43

11. Laurie McCrea                  36:40
12. Patricia Baker-Benally         40:40
13. Effie Moe                      41:28
14. (tie) Laura Saunders           45:00
          Diana Semaken            45:00
16. Letha Chimegalrea Simon        47:50
17. Kathi Stevens                  54:34
18. (tie) LaTonya Acosta           57:58
          Brenda Sadler            57:58
          Paula Long               57:58

21. (tie) Lee Stockwell          1:06:46
22.       Mary Stockwell-White   1:06:46





Boys under 15


 1. Ryan Holzmueller             21:04
 2. John Michael Schmidt         32:47
 3. Kenny Yaska                  45:00
 4. Forrest McCrea               49:00
 5. Randall Simon                52:35
 6. Jeremiah Harrington          57:53
 7. Eric Enlow                 1:06:19
 8. Gary Hoppenworth           1:25:05


Girls under 15


 1. Chanel Simon                 37:53
 2. Heather Walker               54:29
 3. Elizabeth Enlow            1:06:30
 4. Elsa Hoppenworth           1:25:05




Return to Top | 2003 Results Calendar
Current Race Calendar
RCN DIRECTORY PAGE



© Running Club North, 2003