10th Mosquito Meander 5K

Age Group Results

June 15, 2002


Results By Race Management Systems, Inc.

Results have been devided in two divisions Runners & Walkers

- Runners are listed first -

5K Run

Overall Female Winners

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Tina Devine Fairbanks AK 40 1 20:11.4 6:31/M

Women 5 and under

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Dana Larson Fairbanks AK 1 98 33:17.7 10:44/M 2 Peyton Presler Faiirbanks AK 3 154 49:05.3 15:50/M 3 Katre Martin Fairbanks AK 4 178 56:06.1 18:06/M 4 Grace Martin Fairbanks AK 2 179 57:23.7 18:31/M 5 Kimmy Mulkey Fairbanks AK 4 188 1:04:22.8 20:46/M

Women 6 to 8

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Emalee Bartling Fairbanks AK 7 108 34:52.8 11:15/M 2 Hailee Bartling Fairbanks AK 7 114 35:58.9 11:36/M 3 Blayne Clark North Pole AK 7 153 48:12.3 15:33/M 4 Hannah Burrell Ft. Wainwright AK 8 168 52:30.9 16:56/M 5 Sage Mathers Fairbanks AK 6 176 56:01.4 18:04/M

Women 9 to 11

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Annie Bender Fairbanks AK 11 80 31:53.9 10:17/M 2 Jessica Luoma Fairbanks AK 11 81 31:54.1 10:17/M 3 Marisa Rorabaugh Fairbanks AK 10 82 31:54.4 10:17/M 4 Katie Murphy Fairbanks AK 11 84 32:09.3 10:22/M 5 Kacy Gilbert-Gard Fairbanks AK 9 92 32:52.3 10:36/M 6 Victoria Reeves Fairbanks AK 11 104 33:41.3 10:52/M 7 Olivia Bartling Fairbanks AK 10 107 34:52.1 11:15/M 8 Whitney Basinger Fairbanks AK 10 111 35:41.7 11:31/M 9 Brittany Childness Fairbanks AK 11 119 36:16.0 11:42/M 10 Laura Mather Fairbanks AK 9 120 36:51.2 11:53/M 11 Kimberly Doudna Fairbanks AK 10 129 38:31.4 12:25/M 12 Julie Gilhuly Fairbanks AK 11 145 44:27.3 14:20/M 13 Brianna Brefonyski Ester AK 11 160 50:00.4 16:08/M

Women 12 to 14

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Lily Valton Fairbanks AK 13 23 25:05.0 8:05/M 2 Kayla Weller Delta Junction AK 13 37 26:53.0 8:40/M 3 Cari Dighton Delta Junction AK 13 38 26:55.4 8:41/M 4 Jenna Brefozynski Ester AK 14 43 27:40.1 8:55/M 5 Tressa Ewing Delta Junction AK 12 74 31:21.9 10:07/M 6 Allie Pelto Delta Junction AK 12 89 32:36.5 10:31/M 7 Lea Lipka Fairbanks AK 14 99 33:17.8 10:44/M 8 Rosalie Doudna Fairbanks AK 13 103 33:40.3 10:52/M 9 Justeena Titus Minto AK 14 113 35:58.1 11:36/M 10 Lia Digrappa Fairbanks AK 13 126 37:48.8 12:12/M 11 Becca Rorabaugh Fairbanks AK 12 127 37:49.2 12:12/M 12 Jeanette Dyasuk Togiak AK 14 143 43:37.3 14:04/M 13 Savanna Frederick Delta Junction AK 12 149 45:58.6 14:50/M 14 Carissa Goetz North Pole AK 12 151 48:03.4 15:30/M 15 Kayla Clark North Pole AK 12 152 48:05.8 15:31/M 16 Amber Jimmie Minto AK 14 173 55:18.3 17:50/M

Women 15 to 19

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Laura Johnson Fairbanks AK 16 6 21:03.0 6:47/M 2 Kelsey Leonard Fairbanks AK 18 13 23:18.8 7:31/M 3 Bradley Atakitlig Togiak AK 15 17 24:23.7 7:52/M 4 Gail Norton Fairbanks AK 17 32 26:22.1 8:30/M 5 Lexi Hansen Fairbanks AK 18 41 27:36.2 8:54/M 6 Marlene Kapatak Koliganek AK 16 55 28:43.4 9:16/M 7 Sarah Woods Fairbanks AK 18 101 33:35.7 10:50/M 8 Jennifer Morgan Fairbanks AK 19 105 34:07.3 11:00/M 9 Kara Carlson Fairbanks AK 18 110 34:57.2 11:16/M 10 Jenna Stevens Stevens Villaga AK 15 138 42:25.8 13:41/M 11 Crysania Taylor Ninilchik AK 16 142 43:14.3 13:57/M 12 Sara Huhn Fairbanks AK 16 150 46:29.5 15:00/M 13 Amber White Nampa ID 18 165 50:30.0 16:17/M 14 Gideann Barr Shishmaref AK 16 187 1:03:54.7 20:37/M 15 Georgina Kasayulie Koliganek AK 17 189 1:06:18.5 21:23/M

Women 20 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Johanna Turinen Fairbanks AK 20 2 20:18.9 6:33/M 2 Maria Bray Fairbanks AK 27 3 20:31.7 6:37/M 3 Tammy Heimerl Fairbanks AK 23 7 21:23.5 6:54/M 4 Lisa Boehmlce 26 8 21:42.7 7:00/M 5 Merrill Anna Ester AK 28 9 21:51.5 7:03/M 6 Marya Lewanski North Pole AK 24 11 23:06.3 7:27/M 7 Brandy Berkbigler Fairbanks AK 23 12 23:06.5 7:27/M 8 Vikki Sears Eielson Afb AK 23 19 24:27.8 7:53/M 9 Holly Dryges Fairbanks AK 22 20 24:29.5 7:54/M 10 Mindy Uher Fairbanks AK 21 25 25:19.4 8:10/M 11 Jade Gunderson Fairbanks AK 22 26 25:19.7 8:10/M 12 Teri Ball Fairbanks AK 21 28 25:54.1 8:21/M 13 Liz Huscroft Eielson Afb AK 28 36 26:37.2 8:35/M 14 Jayme Ballantyne Fairbanks AK 27 45 28:02.3 9:03/M 15 Deborah Garrett North Pole AK 29 53 28:38.2 9:14/M 16 Angela Ritchey Salcha AK 25 57 28:56.0 9:20/M 17 Joy Grubis Fairbanks AK 29 58 28:59.8 9:21/M 18 Natalia Gumlickpuk New Stuyahok AK 20 60 29:12.6 9:25/M 19 Johanna Turunsen Fairbanks AK 20 66 29:52.1 9:38/M 20 Julieann Wick Ft. Wainwright AK 24 71 31:04.8 10:01/M 21 Jen Clark Fairbanks AK 28 76 31:29.9 10:09/M 22 Chelsi Brown Fairbanks AK 24 79 31:49.8 10:16/M 23 Elizabeth Schmid Anchorage AK 23 86 32:11.4 10:23/M 24 Diana Rodin Fairbanks AK 20 87 32:16.0 10:25/M 25 Jennifer Katzenberger Fairbanks AK 27 88 32:32.4 10:30/M 26 Jessica Garron Fairbanks AK 26 94 33:00.6 10:39/M 27 Sunny Aguilar Fairbanks AK 24 96 33:08.0 10:41/M 28 Sherry Woods Fairbanks AK 27 102 33:37.8 10:51/M 29 Risa Leonard Fairbanks AK 21 106 34:50.9 11:14/M 30 Amanda Siper North Pole AK 25 136 41:32.3 13:24/M 31 Holly Pratz Fairbanks AK 20 158 49:28.7 15:57/M 32 Jeanne Cipra Fairbanks AK 24 166 50:33.8 16:18/M 33 Jessica Davidson Fairbanks AK 28 172 54:53.6 17:42/M

Women 30 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Putt Clark Juneau AK 34 4 20:44.2 6:41/M 2 Karen Wanseth Fairbanks AK 38 5 20:58.5 6:46/M 3 Deann Denter Fairbanks AK 32 10 21:55.4 7:04/M 4 Deann Denter Fairbanks AK 32 15 23:50.1 7:41/M 5 Marylee Garcia Fairbanks AK 30 16 24:23.6 7:52/M 6 Sara Elzey Fairbanks AK 33 21 24:57.5 8:03/M 7 Kim Stone Fairbanks AK 33 22 25:01.9 8:04/M 8 Sarah McGowan Fairbanks AK 39 30 26:02.9 8:24/M 9 Barbara Creighton Fairbanks AK 38 31 26:21.8 8:30/M 10 Norma Pfeiffer Fairbanks AK 32 33 26:27.9 8:32/M 11 Kristan Kelly Fairbanks AK 34 34 26:33.5 8:34/M 12 Heini Maisala-Mcdonne Fairbanks AK 34 35 26:34.1 8:34/M 13 Campbell Kathy Fairbanks AK 30 39 27:15.8 8:47/M 14 Julianne Mestre Fairbanks AK 30 46 28:05.3 9:04/M 15 Holly Billings Fairbanks AK 33 47 28:12.4 9:06/M 16 Ginger Stock Fairbanks AK 32 48 28:15.1 9:07/M 17 Kristen Frisch Fairbanks AK 35 49 28:20.5 9:08/M 18 Ethel Sims Fairbanks AK 38 51 28:28.1 9:11/M 19 Wendy Zimmerman Fairbanks AK 32 63 29:41.1 9:35/M 20 Vikki Stoner Fairbanks AK 37 64 29:45.4 9:36/M 21 Theresa Vick Fairbanks AK 30 65 29:45.9 9:36/M 22 Michele Robinson Fairbanks AK 31 67 30:19.3 9:47/M 23 Kelly Ewalt North Pole AK 32 69 30:42.2 9:54/M 24 Beiswager Carol Fairbanks AK 36 72 31:05.9 10:02/M 25 Pamela Boyarsky Fairbanks AK 30 77 31:34.7 10:11/M 26 Elizabeth Obrien Fairbanks AK 30 95 33:04.2 10:40/M 27 Kathy Larson Fairbanks AK 35 97 33:14.3 10:43/M 28 Susan Rufi North Pole AK 31 116 36:04.7 11:38/M 29 Joy Simon Ester AK 36 121 36:57.2 11:55/M 30 Tonya Rameier Fairbanks AK 32 128 38:24.2 12:23/M 31 Mishelle Nace Fairbanks AK 33 131 39:03.6 12:36/M 32 Sheri Brechan Fairbanks AK 36 133 39:43.5 12:49/M 33 Angie Willis Fairbanks AK 30 137 41:36.5 13:25/M 34 L. Hay Fairbanks AK 34 140 42:37.3 13:45/M 35 Tina Hammond Eilson Afb AK 38 141 42:54.1 13:50/M 36 Tonya Lindenau Ft. Wainwright AK 31 144 44:25.0 14:20/M 37 Monica Bendetti Fairbanks AK 38 146 45:09.7 14:34/M 38 Katie Terra Fbks AK 39 148 45:34.0 14:42/M 39 Wendy Clark North Pole AK 32 167 51:17.7 16:33/M 40 Holli Burrell Ft. Wainwright AK 34 169 52:34.0 16:57/M 41 Hartman Kathy Eielson Afb AK 31 170 53:01.8 17:06/M 42 Hannah Musgraves Ft. Wainwright AK 36 171 53:28.8 17:15/M 43 Tammie Baldridge Fairbanks AK 37 175 55:58.0 18:03/M 44 Marie Martin Fairbanks AK 31 177 56:05.6 18:05/M 45 Christina Gott Fairbanks AK 35 180 57:29.1 18:33/M 46 Deanna Waters North Pole AK 30 182 59:08.4 19:05/M

Women 40 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Grace Wallace Fairbanks AK 42 14 23:28.2 7:34/M 2 Nancy Hanneman Fairbanks AK 45 18 24:24.7 7:52/M 3 Carol Kleckner Fairbanks AK 48 29 25:56.7 8:22/M 4 Lori Newman Ft. Wainwright AK 42 40 27:27.3 8:51/M 5 Jackie Debevec Fairbanks AK 41 44 27:41.3 8:56/M 6 Valerie Plaster 45 50 28:26.1 9:10/M 7 Terri McFarland Fairbanks AK 48 54 28:42.6 9:15/M 8 Rene Broker Fairbanks AK 40 56 28:45.9 9:16/M 9 Ginny McDowell Fairbanks AK 47 59 29:00.2 9:21/M 10 Kate Gilbert Fairbanks AK 41 61 29:13.1 9:25/M 11 Kathy Cannone Fairbanks AK 43 62 29:20.4 9:28/M 12 Susan Redlin Fairbanks AK 40 70 30:44.7 9:55/M 13 Lori Milovsnovie North Pole AK 42 75 31:29.3 10:09/M 14 Sue Shipley Fairbanks AK 45 83 31:57.8 10:18/M 15 Patsy Ewing Delta Junction AK 41 90 32:38.2 10:32/M 16 Cathy Cady Fairbanks AK 46 93 32:53.0 10:36/M 17 Laurie Leonard Fairbanks AK 47 109 34:54.3 11:15/M 18 Heidi Trubacz North Pole AK 43 112 35:51.6 11:34/M 19 Julie Howard North Pole AK 41 115 36:01.3 11:37/M 20 Marilyn Childress Fairbanks AK 40 118 36:15.7 11:42/M 21 Jo Wallis Fairbanks AK 49 122 37:04.7 11:57/M 22 Susan Faulkner Fairbanks AK 43 123 37:19.3 12:02/M 23 Debi Mursch Fairbanks AK 49 125 37:44.8 12:10/M 24 Diane Hermann Fairbanks AK 40 130 39:01.7 12:35/M 25 Denise Ringhand North Pole AK 43 132 39:25.7 12:43/M 26 Bobbi Jo Murphy Fairbanks AK 40 139 42:33.8 13:44/M 27 Laura Huhn Fairbanks AK 47 157 49:20.1 15:55/M 28 Mary Woods Fairbanks AK 49 161 50:04.1 16:09/M 29 Nancy Mazurek Alakamok AK 47 163 50:20.5 16:14/M 30 Chris Pastro Fairbanks AK 44 164 50:29.8 16:17/M 31 Celeste Sozoff Fairbanks AK 42 174 55:57.6 18:03/M 32 Debbie Hart Fairbanks AK 46 181 58:39.3 18:55/M 33 Diane Sundgren Fairbanks AK 41 183 1:01:15.1 19:45/M 34 Lori Nance Fairbanks AK 42 186 1:03:03.4 20:20/M

Women 50 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Suzan Amundson Fairbanks AK 52 24 25:08.7 8:06/M 2 Lori Yates 55 27 25:20.3 8:10/M 3 Carol Johnson Fairbanks AK 50 42 27:38.6 8:55/M 4 Anne Hanley Fairbanks AK 55 52 28:30.8 9:12/M 5 Penny Ewalt Fairbanks AK 52 68 30:41.4 9:54/M 6 Gail Davidson Fairbanks AK 54 73 31:20.9 10:06/M 7 Janet Taylor Fairbanks AK 53 78 31:49.4 10:16/M 8 Charlotte Berdahl Fairbanks AK 57 85 32:09.6 10:22/M 9 Mary Via Ester AK 50 91 32:50.9 10:35/M 10 Francie Cork North Pole AK 52 100 33:20.8 10:45/M 11 Alice Carroll North Pole AK 56 117 36:06.0 11:39/M 12 Sadie Miller Fairbanks AK 51 124 37:31.6 12:06/M 13 Shirley Pomeroy Fairbanks AK 57 134 39:59.8 12:54/M 14 Josie Barmer North Pole AK 51 135 40:26.7 13:03/M 15 Joan Franz Fairbanks AK 50 147 45:10.1 14:34/M 16 Jennifer Lynch Faiirbanks AK 56 155 49:09.0 15:51/M 17 Janice Christensen Faiirbanks AK 56 156 49:11.9 15:52/M 18 Kathy Morgan Fairbanks AK 51 159 49:45.1 16:03/M 19 Jane Smith Fairbanks AK 50 162 50:12.5 16:12/M 20 Teressa Newton North Pole AK 50 184 1:02:53.4 20:17/M 21 Kitsy Pounds Fairbanks AK 57 190 1:08:39.4 22:09/M

Women 60 and over

Place Name City Age Overall Time Pace 1 M Nance Fairbanks AK 60 185 1:03:03.3 20:20/M

Overall Male Winners

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Chad Caroll Fairbanks AK 31 1 16:53.3 5:27/M

Men 5 and under

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Owen Fuller Fairbanks AK 3 17:29.3 5:38/M 2 Matthew Trubacz North Pole AK 3 36 22:42.6 7:19/M 3 Jimmy Lerriox Fairbanks AK 96 29:41.4 9:35/M 4 Cheyne Larson Fairbanks AK 3 123 33:14.2 10:43/M 5 Jake Herrmann Fairbanks AK 5 138 39:01.4 12:35/M 6 Quinton Nac Fairbanks AK 4 140 39:22.5 12:42/M 7 MacCoy Skinner Faiirbanks AK 4 156 48:59.0 15:48/M 8 Jacob Wolgast North Pole AK 3 168 58:27.8 18:51/M 9 Hunter Nance Fairbanks AK 4 172 1:03:03.1 20:20/M

Men 6 to 8

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Dylan Denter Fairbanks AK 6 52 24:15.3 7:49/M 2 Dawson Hebard Fairbanks AK 8 91 28:57.7 9:20/M 3 Eliza Rorabaugh Fairbanks AK 8 134 37:18.5 12:02/M 4 Ben Doudna Fairbanks AK 8 136 38:31.2 12:25/M 5 Spencer Nace Fairbanks AK 6 139 39:03.2 12:36/M 6 Ryan Senkow Fairbanks AK 7 163 55:57.1 18:03/M

Men 9 to 11

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Jeff Bue Fairbanks AK 11 61 25:46.0 8:19/M 2 Carl Richmond Fairbanks AK 10 62 25:47.2 8:19/M 3 Logan Hanneman Fairbanks AK 9 78 27:03.6 8:44/M 4 Eric Pelto Delta Junction AK 10 86 27:42.9 8:56/M 5 Nathaniel Burrell Ft. Wainwright AK 10 101 30:06.2 9:43/M 6 Andrew Johnson Fairbanks AK 10 111 31:14.7 10:05/M 7 Steffanos Katechis Fairbanks AK 10 113 31:19.3 10:06/M 8 Sean Sylvester Fairbanks AK 10 145 41:10.6 13:17/M 9 Oren Kroll Fairbanks AK 11 146 41:17.2 13:19/M 10 Seth Kroll Fairbanks AK 9 147 41:17.4 13:19/M 11 Chad Meshand 9 148 41:30.9 13:23/M 12 Jeremiah Harrington Fairbanks AK 10 150 42:41.5 13:46/M 13 Devon Bethune Fairbanks AK 9 170 1:01:44.6 19:55/M

Men 12 to 14

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Orin Ryan Fairbanks AK 14 16 19:51.1 6:24/M 2 Ryan Holzmueller Fbks AK 13 30 22:10.0 7:09/M 3 Lowen Ewing Delta Junction AK 13 31 22:10.3 7:09/M 4 Aaron Pelto Delta Junction AK 14 38 22:58.0 7:25/M 5 Zack Peek Fairbanks AK 14 47 23:44.9 7:39/M 6 Watt Hannan Delta Junction AK 13 49 24:00.7 7:45/M 7 James Active Togiak AK 14 85 27:42.7 8:56/M 8 Jake Hovenden Fairbanks AK 12 90 28:43.5 9:16/M 9 Joshua Tanner Fairbanks AK 12 98 29:50.3 9:37/M 10 Reise Hanneman Fairbanks AK 12 103 30:19.1 9:47/M 11 Jesse Echuck Togiak AK 14 110 31:12.6 10:04/M 12 Willie Via Ester AK 12 119 32:49.9 10:35/M 13 Taylor Daml North Pole AK 12 128 34:23.1 11:05/M 14 John Wilkinson North Pole AK 12 131 35:32.9 11:28/M 15 William Smith Fairbanks AK 13 135 37:32.1 12:06/M 16 Matthew Santana Ft. Wainwright AK 14 160 52:11.4 16:50/M

Men 15 to 19

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Devin McDowell Fairbanks AK 16 2 16:55.6 5:27/M 2 Zach Via Ester AK 17 7 18:29.2 5:58/M 3 Ben Nelson Fairbanks AK 17 12 19:05.7 6:09/M 4 Keegan Ryan Fairbanks AK 17 15 19:43.7 6:22/M 5 Colton St. Peter Delta Junction AK 17 17 20:01.0 6:27/M 6 Cameron Byrnum Delta Junction AK 15 22 20:32.8 6:37/M 7 Eric Cook Ft. Wainwright AK 19 24 20:55.7 6:45/M 8 Kenny Heaton Palmer AK 16 43 23:22.6 7:32/M 9 Forrest Bauman Anchorage AK 17 46 23:44.8 7:39/M 10 Tim Olson Glenallen AK 17 48 23:58.8 7:44/M 11 Jeremiah Savage Royal Oak MI 19 57 25:30.0 8:14/M 12 Patrick Terra Fbks AK 15 58 25:34.6 8:15/M 13 Logan Finklea Fairbanks AK 15 60 25:43.6 8:18/M 14 Christian Pleasant Quinhagak AK 18 65 26:02.0 8:24/M 15 Zach Savage Royal Oak MI 18 66 26:03.5 8:24/M 16 Ryan Walsh Fairbanks AK 15 70 26:22.7 8:30/M 17 Jared Bolton North Pole AK 17 79 27:11.9 8:46/M 18 Morgan Martins Chevak AK 15 82 27:25.4 8:51/M 19 Tristan Walsh Fairbanks AK 15 94 29:24.4 9:29/M 20 Cary Dube Fairbanks AK 16 106 30:42.4 9:54/M 21 Terry Wubbold Fairbanks AK 18 127 33:40.7 10:52/M 22 Joel Forbes Togiak AK 15 130 34:48.4 11:14/M 23 Jeremiah Ayuluk Chevak AK 16 142 39:32.7 12:45/M 24 Barret Eningok Shishmaref AK 15 143 39:33.0 12:45/M 25 Andrew Packee Fairbanks AK 15 153 48:16.7 15:34/M 26 John Santana Ft. Wainwright AK 16 158 51:31.1 16:37/M 27 Sigwien Riley Selawik AK 18 166 56:49.1 18:20/M

Men 20 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Ted Wu Fairbanks AK 27 6 18:18.3 5:54/M 2 Nick Wingfield Fairbanks AK 23 8 18:31.7 5:58/M 3 Brady Barker 29 9 18:53.6 6:05/M 4 Matthew Mapes Ft. Wainwright AK 26 14 19:42.3 6:21/M 5 Christopher Conn Fairbanks AK 27 23 20:55.2 6:45/M 6 Eric Jensen Fairbanks AK 22 29 22:01.8 7:06/M 7 Brad Gering Fairbanks AK 20 32 22:22.9 7:13/M 8 John Lemay Fairbanks AK 27 33 22:25.5 7:14/M 9 Kwin Derderian Royal Oak MI 28 42 23:21.1 7:32/M 10 David Woods Fairbanks AK 22 55 25:19.0 8:10/M 11 Ian Olson Fairbanks AK 27 56 25:22.3 8:11/M 12 Coby Thomas Fairbanks AK 21 99 29:58.1 9:40/M 13 Blassi Shoogukwruk Fairbanks AK 20 100 29:58.5 9:40/M 14 Gregg Wicklund North Pole AK 20 133 36:18.0 11:43/M 15 Jesse Lanes Healy AK 23 173 1:07:26.0 21:45/M

Men 30 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Myron Garrett North Pole AK 33 11 19:02.8 6:08/M 2 Mike Pelto Delta Junction AK 39 18 20:07.5 6:29/M 3 Jamie Hollingsworth Fairbanks AK 30 19 20:17.6 6:33/M 4 John Steffen Elgin IL 38 27 21:20.6 6:53/M 5 Randy Garcia Fairbanks AK 34 28 21:27.4 6:55/M 6 Raymond Billings Fairbanks AK 37 34 22:32.9 7:16/M 7 Don Ritchey Salcha AK 33 40 23:01.8 7:25/M 8 Paul Gregory North Pole AK 33 41 23:03.1 7:26/M 9 Deshawn Bell Fairbanks AK 33 45 23:44.4 7:39/M 10 Cossius Matthews Fairbanks AK 37 53 24:46.3 7:59/M 11 Bob Lindenan Ft. Wainwright AK 32 59 25:35.6 8:15/M 12 Joe Huscroft Eielson Afb AK 30 67 26:10.7 8:26/M 13 Tim Mowry Fairbanks AK 39 71 26:33.8 8:34/M 14 Jason Garron Fairbanks AK 30 77 27:02.4 8:43/M 15 Andrew Josephson Anchorage AK 37 80 27:18.2 8:48/M 16 Jason Harrington Ft. Wainwright AK 34 88 28:20.3 9:08/M 17 Jeff Hebard Fairbanks AK 37 92 28:58.1 9:21/M 18 Jeffrey Burrell Ft. Wainwright AK 38 102 30:07.0 9:43/M 19 Jeff Tilley Fairbanks AK 39 112 31:15.5 10:05/M 20 Patrick Kavanagh Fairbanks AK 36 116 32:04.0 10:21/M 21 Erik Anderson Fairbanks AK 30 118 32:33.2 10:30/M 22 Ruth Post Fairbanks AK 36 120 32:55.2 10:37/M 23 John Mayer Fairbanks AK 39 125 33:31.2 10:49/M 24 Eric Nace Fairbanks AK 34 141 39:23.0 12:42/M 25 Terry Hartman Eilson Afb AK 32 161 53:02.1 17:06/M 26 Mark Martin Fairbanks AK 31 164 56:06.6 18:06/M 27 Mark Schweigert Fairbanks AK 34 165 56:15.8 18:09/M 28 Joseph Gurley Fairbanks AK 39 167 57:11.9 18:27/M 29 Brian Waters North Pole AK 32 169 59:08.6 19:05/M

Men 40 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Bruce Gard Fairbanks AK 43 4 18:03.6 5:49/M 2 Rocky Reifenstuhl Fairbanks AK 49 5 18:05.1 5:50/M 3 David Frey Fairbanks AK 46 10 18:54.0 6:06/M 4 Karl Hanneman Fairbanks AK 44 13 19:29.8 6:17/M 5 Keith Pollock Fairbanks AK 49 21 20:23.5 6:35/M 6 David Leonard Fairbanks AK 47 25 21:16.4 6:52/M 7 Joe Trubacz North Pole AK 43 37 22:46.1 7:21/M 8 Stewart Joseph Fairbanks AK 40 39 22:59.0 7:25/M 9 Mark Terra Fbks AK 43 44 23:43.8 7:39/M 10 Gary Parsons North Pole AK 48 51 24:13.9 7:49/M 11 William Hodaway Fairbanks AK 43 68 26:20.7 8:30/M 12 Tom Dale Fairbanks AK 45 69 26:21.9 8:30/M 13 Mike McFarland Fairbanks AK 49 73 26:46.4 8:38/M 14 Newman Eric Ft. Wainwright AK 40 75 27:01.0 8:43/M 15 Christian Alexander Ft. Wainwright AK 44 76 27:01.3 8:43/M 16 Edward Debevec Fairbanks AK 47 84 27:41.6 8:56/M 17 Rob Sylvester Fairbanks AK 43 87 27:55.0 9:00/M 18 Donald Bennett Fairbanks AK 42 89 28:25.3 9:10/M 19 Jim Moriarty Renton WA 48 104 30:20.5 9:47/M 20 Joe Murphy Fairbanks AK 49 108 30:58.7 9:59/M 21 Endres Mike Fairbanks AK 47 109 31:08.4 10:03/M 22 Carl Heidel Fairbanks AK 40 114 31:24.9 10:08/M 23 Trent Fieldson North Pole AK 42 122 33:08.9 10:41/M 24 Ronald Woods Fairbanks AK 48 126 33:38.3 10:51/M 25 Victor Bartling Fairbanks AK 43 132 35:59.3 11:36/M 26 Brian Youngberg Fairbanks AK 40 144 40:43.2 13:08/M 27 Andy Harrington Fairbanks AK 46 151 42:42.0 13:46/M 28 Paul Reynolds Fairbanks AK 43 152 43:57.8 14:11/M 29 David Gardner North Pole AK 49 154 48:33.0 15:40/M 30 William Greenslade 40 155 48:47.5 15:44/M 31 Mark Hermann Fairbanks AK 42 162 55:06.4 17:46/M 32 Phil Newton North Pole AK 40 171 1:02:52.9 20:17/M

Men 50 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Owen Hanley Fairbanks AK 59 20 20:17.9 6:33/M 2 Howard Hanson Fairbanks AK 54 26 21:16.8 6:52/M 3 Charlie Titus Minto AK 54 35 22:35.6 7:17/M 4 Bob Wheeler North Pole AK 50 50 24:06.5 7:46/M 5 Terry Lord Fairbanks AK 57 54 24:47.6 8:00/M 6 Rich Found North Pole AK 55 64 25:59.5 8:23/M 7 Foy Nictune North Pole AK 50 74 26:54.2 8:41/M 8 Tim Doran Fairbanks AK 52 81 27:20.5 8:49/M 9 Dan Wietchy Fairbanks AK 50 83 27:35.7 8:54/M 10 Frank Carroll North Pole AK 54 93 29:11.4 9:25/M 11 Jerry Lipke Fairbanks AK 57 95 29:36.2 9:33/M 12 David McDowell Fairbanks AK 51 97 29:48.7 9:37/M 13 Floyd Brooks 54 105 30:32.5 9:51/M 14 Alan MacFarlane Fairbanks AK 56 107 30:53.6 9:58/M 15 Kenneth Tanner Fairbanks AK 50 115 31:44.6 10:14/M 16 Steve Murphy Fairbanks AK 50 117 32:14.3 10:24/M 17 Paul Eaglin Fairbanks AK 53 121 32:55.9 10:37/M 18 Walt Plant Fairbanks AK 56 129 34:34.2 11:09/M 19 Kemmerer Bruce North Pole AK 54 137 38:40.6 12:28/M 20 Andy Angorak Fairbanks AK 54 149 42:23.4 13:40/M 21 Brain Leffingwell Fairbanks AK 51 157 50:34.2 16:19/M

Men 60 and over

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Ernest Berry Fairbanks AK 64 63 25:55.5 8:22/M 2 Dwayne Tucker Anderson AK 61 72 26:44.8 8:37/M 3 Willis Cork North Pole AK 62 124 33:20.3 10:45/M 4 Glenn Hackey Fairbanks AK 77 159 51:34.0 16:38/M

5K Walk

Overall Female Winners

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Eva Night Hooper Bay AK 16 1 29:27.0 9:30/M

Women 5 and under

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Tawnee Mestre Fairbanks AK 3 64 50:38.7 16:20/M 2 Berzyl Kohnen Fbks AK 4 104 55:49.9 18:00/M 3 Alexa Rathbun North Pole AK 4 117 56:56.8 18:22/M 4 Caroline Everts Fairbanks AK 5 174 1:09:50.7 22:32/M

Women 6 to 8

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Ali Browder North Pole AK 8 3 37:28.9 12:05/M 2 Aileen Adaway Fairbanks AK 7 72 51:35.0 16:38/M 3 Katie Browder North Pole AK 6 99 55:32.1 17:55/M 4 Claire Everts Fairbanks AK 7 114 56:28.2 18:13/M 5 Chelsey Hoxie North Pole AK 8 144 1:00:14.7 19:26/M 6 Harmony Schlosser North Pole AK 6 152 1:02:48.0 20:15/M 7 Kira O'Donoghue Fairbanks AK 7 159 1:06:18.8 21:23/M 8 Jessica Loaiza Fairbanks AK 6 166 1:07:58.7 21:55/M 9 Kathryn Schellekens Fairbanks AK 8 169 1:07:59.9 21:56/M

Women 9 to 11

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Stephanie Terra Fbks AK 11 13 42:32.7 13:43/M 2 Sierra Songer Fairbanks AK 10 29 45:48.3 14:46/M 3 Gillian Howard North Pole AK 9 36 47:52.2 15:26/M 4 Julia Covell Fairbanks AK 11 68 51:14.2 16:32/M 5 Sara Packee Fairbanks AK 9 74 52:21.6 16:53/M 6 Michelle Daml North Pole AK 11 75 52:23.9 16:54/M 7 Sarah Fey Fairbanks AK 9 107 56:13.9 18:08/M 8 Chelsey Gott Fairbanks AK 10 124 57:29.6 18:33/M 9 Hannah Hadaway Fairbanks AK 10 125 57:35.5 18:35/M 10 Mallory Daml North Pole AK 11 126 57:35.9 18:35/M 11 Marianne Land N.pole AK 10 141 1:00:08.8 19:24/M 12 Alison Trubauz North Pole AK 9 143 1:00:14.3 19:26/M 13 Emily Nichols Fairbanks AK 10 150 1:02:37.7 20:12/M 14 Shay Ebenal Fairbanks AK 10 161 1:07:03.0 21:38/M 15 Lede Milan Fairbanks AK 9 162 1:07:20.3 21:43/M 16 Kirsten Loaiza Fairbanks AK 11 173 1:08:52.7 22:13/M

Women 12 to 14

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Virginia Comstock Ft. Wainwright AK 14 35 47:34.2 15:21/M 2 Anna Johnson Fairbanks AK 12 50 49:27.5 15:57/M 3 Laura Land N.pole AK 14 70 51:23.4 16:35/M 4 Danelle Shellikoff Grayling AK 14 88 54:40.4 17:38/M 5 Meghan Packee Fairbanks AK 12 133 58:53.3 19:00/M 6 Kendall Bethune Fairbanks AK 12 140 59:22.4 19:09/M 7 Frieda Tocktoo Brevig Mission AK 14 163 1:07:24.9 21:45/M 8 Anna Fey Fairbanks AK 14 171 1:08:51.1 22:13/M 9 Ashley Loaiza Fairbanks AK 12 172 1:08:52.3 22:13/M 10 Molly Mae Snell Shishmaref AK 14 179 1:10:15.0 22:40/M

Women 15 to 19

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Violet Apalayak Manokotak AK 16 2 32:11.0 10:23/M 2 Valerie Wiseman Chefornak AK 16 17 43:03.7 13:53/M 3 Bonnie Beans St. Mary'S AK 17 19 43:28.9 14:01/M 4 Virginia Lincoln Toksook Bay AK 16 20 43:29.1 14:02/M 5 Victoria Blue Togiak AK 16 21 43:36.0 14:04/M 6 Jamie Ginn Chitina AK 15 24 45:07.2 14:33/M 7 Donna Nika Palmer AK 15 25 45:07.7 14:33/M 8 Robin Goodlataw Chitina AK 16 37 48:00.4 15:29/M 9 Martina Maxim Gakona AK 17 40 48:02.7 15:30/M 10 Elsie Kamkoff Kotlik AK 16 42 48:28.8 15:38/M 11 Deandra John Kwigillingok AK 15 55 49:47.9 16:04/M 12 Vanessa Blue Togiak AK 16 83 54:14.0 17:30/M 13 Blanche Blue Togiak AK 17 84 54:14.2 17:30/M 14 Josephine Pavian Togiak AK 17 85 54:14.4 17:30/M 15 Wilma Menadelook Teller AK 15 86 54:38.7 17:37/M 16 Rachael Whiteberg Kaltag AK 15 89 54:41.0 17:38/M 17 Brittani Robbins Wrangell AK 17 110 56:22.6 18:11/M 18 Veronica Blunt Wrangell AK 16 111 56:22.8 18:11/M 19 Brenda Weyanna Shishmaref AK 15 112 56:23.2 18:11/M 20 Sara Hubbard Wrangell AK 17 113 56:23.8 18:11/M 21 Alexandra Demas Nanwalek AK 17 118 57:12.4 18:27/M 22 Ayla Schmidt Glennallen AK 15 135 59:08.7 19:05/M 23 Rachel Bennett North Pole AK 17 136 59:08.8 19:05/M 24 Colette Nika Palmer AK 17 154 1:03:54.5 20:37/M 25 Deeann Barr Shishmaref AK 17 157 1:05:26.4 21:06/M 26 Dorothy Mokofisi Sitka AK 15 158 1:05:26.6 21:06/M 27 Matrona Andrew New Stuyahok AK 17 164 1:07:25.2 21:45/M

Women 20 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Faith Gregory North Pole AK 27 5 39:02.8 12:35/M 2 Jennifer Mapes Ft. Wainwright AK 23 11 41:45.1 13:28/M 3 Heather Heineken Fairbanks AK 26 14 42:36.2 13:45/M 4 Jenny Grasto Fairbanks AK 27 58 50:07.6 16:10/M 5 Cloris Santana Ft. Wainwright AK 22 71 51:30.1 16:37/M 6 Sara Miller Fairbanks AK 26 79 53:35.0 17:17/M 7 Sonja Marshall Fairbanks AK 23 80 53:36.3 17:17/M 8 Amy Miller Fairbanks AK 25 81 53:36.7 17:17/M 9 Kjersten Ringstad Fairbanks AK 21 91 54:54.8 17:43/M 10 Allison Wing Fairbanks AK 29 97 55:27.8 17:53/M 11 Leatha Pharr Fairbanks AK 23 98 55:28.3 17:54/M 12 Yvonne Leclere Fairbanks AK 25 116 56:42.2 18:17/M 13 Sarah Mindham North Pole AK 27 146 1:00:25.8 19:29/M 14 Michelle Newton North Pole AK 28 153 1:02:48.7 20:15/M

Women 30 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Gloria Burcell Fairbanks AK 39 7 39:43.2 12:49/M 2 Kim Harrington Ft. Wainwright AK 34 12 42:06.7 13:35/M 3 Jennifer Youngberg Fairbanks AK 37 15 42:36.9 13:45/M 4 Mary McFetridge North Pole AK 32 18 43:16.3 13:57/M 5 Coleen Sullivan North Pole AK 31 23 44:26.0 14:20/M 6 Kristina Bell Fairbanks AK 36 32 46:30.3 15:00/M 7 Jenny Rowland Fairbanks AK 35 33 46:30.6 15:00/M 8 Margret Heidel Fairbanks AK 35 34 47:28.9 15:19/M 9 Dana Comstock Ft. Wainwright AK 32 41 48:14.6 15:34/M 10 Marlene Bass Fbks AK 30 47 49:13.1 15:53/M 11 Sara Alden Fairbanks AK 37 49 49:27.1 15:57/M 12 Diane Ebenal Fairbanks AK 37 61 50:18.3 16:14/M 13 Melanie Mahurin Fairbanks AK 33 73 51:35.1 16:38/M 14 Lisa Hoxie North Pole AK 35 76 52:24.6 16:54/M 15 Conny Funderburk Fairbanks AK 36 77 52:27.2 16:55/M 16 Catherine Seymour Fairbanks AK 35 92 55:03.9 17:45/M 17 Deb Grantham North Pole AK 39 100 55:43.2 17:58/M 18 Regina Pelto Delta Junction AK 38 119 57:22.4 18:30/M 19 Shanna Karella Fairbanks AK 38 120 57:24.1 18:31/M 20 Sarah Finamore North Pole AK 38 128 58:28.3 18:52/M 21 Diane Packee Fairbanks AK 36 132 58:50.2 18:59/M 22 Katrina Dworian Fairbanks AK 39 134 58:53.6 19:00/M 23 Kelly Wirtz Eielson Afb AK 31 137 59:09.0 19:05/M 24 Teresa Gish Fairbanks AK 35 138 59:12.8 19:06/M 25 Amy MacKinan Fairbanks AK 39 156 1:04:34.2 20:50/M 26 Karla O'Donoghue Fairbanks AK 31 160 1:07:02.8 21:37/M 27 Teresa Schellekens Fairbanks AK 38 168 1:07:59.6 21:56/M

Women 40 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Millie Peek Fairbanks AK 48 4 38:53.7 12:33/M 2 Connie Browder North Pole AK 42 8 39:49.6 12:51/M 3 Emily Starks Fairbanks AK 43 10 41:17.8 13:19/M 4 Anna Finklea Fairbanks AK 45 16 42:38.8 13:45/M 5 Kas Arskevich Fairbanks AK 45 22 44:24.1 14:19/M 6 Glenda Helms Fairbanks AK 45 26 45:30.4 14:41/M 7 Cynthia Bethune Fairbanks AK 44 28 45:32.8 14:41/M 8 Lynette William Fairbanks AK 46 39 48:01.2 15:29/M 9 Deb Opgenorth Fairbanks AK 48 43 48:33.8 15:40/M 10 Linda Walsh Fairbanks AK 48 44 48:52.3 15:46/M 11 Debra Davis North Pole AK 40 45 49:04.8 15:50/M 12 Roslyn Sandland North Pole AK 41 48 49:26.7 15:57/M 13 Sue Johnson Fairbanks AK 42 51 49:27.9 15:57/M 14 Bev Wheeler North Pole AK 49 52 49:29.8 15:58/M 15 Dianne Sandberg Fairbanks AK 49 57 50:01.7 16:08/M 16 Deb Fristoe Fairbanks AK 46 59 50:08.1 16:10/M 17 Linda Dunning Fairbanks AK 47 62 50:18.7 16:14/M 18 Kathy Nava Palmer AK 46 63 50:27.9 16:16/M 19 Patricia Gross Fairbanks AK 40 65 50:49.8 16:24/M 20 Gayla Gardner North Pole AK 48 66 50:59.1 16:27/M 21 Lois Henderson Fairbanks AK 48 67 51:13.4 16:31/M 22 Susy Alexander Ft. Wainwright AK 42 69 51:21.7 16:34/M 23 Elinor Tempel North Pole AK 49 90 54:53.2 17:42/M 24 Jeanine Jeffers-Woolf Fairbanks AK 43 95 55:20.9 17:51/M 25 Cathy Smith North Pole AK 43 101 55:43.6 17:58/M 26 Nancy Blackwell North Pole AK 43 102 55:46.0 17:59/M 27 Beth Kohnen Fbks AK 42 103 55:48.7 18:00/M 28 Kitty Mathers Fairbanks AK 40 105 55:55.1 18:02/M 29 Julie Houghton Fairbanks AK 42 106 55:56.6 18:03/M 30 Patty Hanson Fairbanks AK 45 108 56:15.4 18:09/M 31 Paula Everts Fairbanks AK 42 115 56:28.3 18:13/M 32 Jacqueline Calhoun Fairbanks AK 40 121 57:26.4 18:32/M 33 Diana Becker Fairbanks AK 44 122 57:26.6 18:32/M 34 Lorrie Barr North Pole AK 45 123 57:26.9 18:32/M 35 Michele Kirkman Fairbanks AK 43 127 57:58.3 18:42/M 36 Annette Fortune North Pole AK 40 139 59:13.1 19:06/M 37 Susan Parsons North Pole AK 46 147 1:00:27.2 19:30/M 38 Cynthia Bethune Fairbanks AK 44 149 1:01:44.9 19:55/M 39 Kathy Mulkey Fairbanks AK 41 155 1:04:23.3 20:46/M 40 Joyce Bateman North Pole AK 44 170 1:08:39.0 22:09/M 41 Roberta Miller Fairbanks AK 44 175 1:09:51.0 22:32/M 42 Dotti Loaiza Fairbanks AK 41 176 1:10:03.4 22:36/M 43 Mary Ann Fey Fairbanks AK 40 177 1:10:14.2 22:39/M 44 Vicki Rayburn Fairbanks AK 40 178 1:10:14.9 22:39/M

Women 50 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Sandra Desmond Fairbanks AK 56 6 39:41.7 12:48/M 2 Carol Ann Field Fairbanks AK 58 9 40:41.7 13:07/M 3 Ann Mitchell Wickenburg AZ 51 27 45:31.6 14:41/M 4 Suzn Hanson Fairbanks AK 51 31 46:26.4 14:59/M 5 Kathy Kemmerer North Pole AK 52 38 48:00.7 15:29/M 6 Margaret Bass Fbks AK 58 46 49:11.0 15:52/M 7 Carol Lundgren Fairbanks AK 51 56 50:00.8 16:08/M 8 Mary Keskinen Fairbanks AK 51 78 52:55.7 17:04/M 9 Ginny Chissus Fairbanks AK 59 82 53:59.5 17:25/M 10 Judy Ringstad Fairbanks AK 51 87 54:39.1 17:38/M 11 Darlene Cipra Fairbanks AK 52 94 55:08.3 17:47/M 12 Carol Holloway Fairbanks AK 55 96 55:27.5 17:53/M 13 Mary Pat Maloney Fairbanks AK 59 109 56:22.3 18:11/M 14 Deborah Land N.pole AK 50 142 1:00:09.1 19:24/M 15 Wynola Possenti Fairbanks AK 58 145 1:00:23.8 19:29/M 16 Joan Lord Fairbanks AK 55 148 1:01:16.0 19:46/M 17 Anne Walton Fairbanks AK 50 151 1:02:38.0 20:12/M 18 Ann Cullen Fairbanks AK 59 165 1:07:58.3 21:55/M 19 Linda Dike North Pole AK 50 167 1:07:59.3 21:56/M

Women 60 and over

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Mary Ann Nickles Fairbanks AK 67 30 45:59.4 14:50/M 2 Jane Elam North Pole AK 61 53 49:31.1 15:58/M 3 Geri Benshoof North Pole AK 63 54 49:36.8 16:00/M 4 Marjorie Moberly Fairbanks AK 62 60 50:16.0 16:13/M 5 Maria Aceyedo Fairbanks AK 63 93 55:04.3 17:46/M 6 Joanna Phillips Fairbanks AK 67 129 58:28.8 18:52/M 7 Jane Higuera Spokane WA 66 130 58:36.9 18:54/M 8 Kathleen Sisson Ester AK 70 131 58:37.4 18:55/M

Overall Male Winners

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Don Warble Fairbanks AK 59 1 26:32.0 8:34/M

Men 5 and under

Place Name City Age Overall Time Pace 1 John Mestre Fairbanks AK 3 14 50:12.8 16:12/M 2 Lukas Funderburk Fairbanks AK 5 22 52:26.8 16:55/M 3 Daniel Woolf Fairbanks AK 4 25 55:19.6 17:51/M 4 Zachary Mason Fairbanks AK 2 28 55:55.9 18:02/M 5 Hunter Hill Fairbanks AK 1 31 56:42.1 18:17/M 6 Hudson Rayburn Fairbanks AK 2 33 57:59.2 18:42/M 7 Danny Mulkey Fairbanks AK 5 39 1:04:32.4 20:49/M 8 Will MacKinan Fairbanks AK 4 40 1:04:33.4 20:49/M 9 Tommy O'Donoghue Fairbanks AK 5 41 1:06:19.1 21:24/M 10 Tristan O'Douhme Fairbanks AK 3 43 1:07:24.3 21:45/M

Men 6 to 8

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Nicholas Woolf Fairbanks AK 8 26 55:20.5 17:51/M 2 Todd Schlosser North Pole AK 8 38 1:02:49.1 20:16/M

Men 9 to 11

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Zachart Keskinen Fairbanks AK 9 7 44:28.5 14:21/M 2 James Higuera Spokane WA 10 16 50:23.2 16:15/M 3 Peter Sullivan Fairbanks AK 11 18 51:05.7 16:29/M 4 Kyle Fey Fairbanks AK 11 45 1:09:02.4 22:16/M

Men 12 to 14

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Tommy Woolf Fairbanks AK 13 6 43:15.3 13:57/M 2 Cody Floxie North Pole AK 12 21 52:25.0 16:55/M 3 Charles Mason Fairbanks AK 13 29 55:56.2 18:03/M 4 David Land N.pole AK 12 36 1:00:09.4 19:24/M 5 Brian Fey Fairbanks AK 12 44 1:07:42.5 21:50/M

Men 15 to 19

Place Name City Age Overall Time Pace 1 James Martin Copper Center AK 16 4 38:51.8 12:32/M 2 Dewayne Hailey Kaltag AK 15 5 41:31.4 13:24/M 3 Michael M. Land N.pole AK 15 9 47:23.5 15:17/M 4 Charlie Workman N.pole AK 15 10 47:23.7 15:17/M 5 Randy Nayamin Chevak AK 17 32 56:49.8 18:20/M 6 Craig O'Donoghue Fairbanks AK 15 42 1:07:20.7 21:43/M

Men 20 to 29

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Jared Mixon 22 2 27:30.9 8:52/M 2 Chad Heineken Fairbanks AK 29 3 34:14.2 11:03/M 3 Nick Ringstad Fairbanks AK 22 24 54:42.2 17:39/M

Men 30 to 39

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Stephen Comstock Ft. Wainwright AK 38 11 47:34.4 15:21/M 2 Gregg Browder North Pole AK 36 27 55:33.4 17:55/M 3 Carter Wirtz Eielson Afb AK 32 35 59:09.4 19:05/M 4 Peter Gay North Pole AK 39 37 1:02:46.9 20:15/M

Men 40 to 49

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Kevin Walsh Fairbanks AK 48 13 48:52.7 15:46/M 2 Ross Tozzi Fairbanks AK 41 15 50:16.4 16:13/M 3 Ken Corvell Fairbanks AK 47 19 51:17.1 16:33/M 4 Eric Rayburn Fairbanks AK 44 34 58:25.2 18:51/M

Men 50 to 59

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Albert Jarw Fairbanks AK 55 8 44:33.1 14:22/M 2 Paul Cipra Fairbanks AK 57 17 50:33.4 16:18/M 3 Michael Land N.pole AK 56 20 51:24.0 16:35/M 4 Jim Ringstad Fairbanks AK 51 23 54:41.9 17:38/M 5 John Berdahl Fairbanks AK 52 30 55:58.7 18:03/M

Men 60 and over

Place Name City Age Overall Time Pace 1 Corky Corkrean Fairbanks AK 69 12 47:51.6 15:26/M *Overall place among females only
Software: The Race Director, Race Management Systems, racedirect@aol.com
Results provided courtesy of Fairbanks Counseling & Adoption Center




Return to Top | 2002 Results Calendar
Race Calendar
RCN DIRECTORY PAGE



© Running Club North, 2002